Protipirátské patero Kima Dotcoma

Kim Dotcom, zakladstel dnes již bývalého server pro sdílení souborů MegaUpload, napsal dnes na svůj Twitter 5 rad, jak zabránit pirátství Vašich produktů. I když mají tyto myšlenky něco do sebe, dovolím si je mírně okomentovat. 

Vytvořte výborný produkt

Tak za prvé: Tohle podle mě přímo nesouvisí s pirátstvím, ale s propagací a šířením produktu obecně. A za druhé: Proč hned výborný produkt? Stačí mít dostatečně dobrý produkt, který budou uživatelé rádi používat a rádi do něj své peníze investují.

Ať je snadno dostupný

Tak u tohoto bodu není co řešit. Čím snadnější bude pro uživatele snadnější dostat se k Vašemu produktu legální cestou, tím víc tuto možnost budou využívat. Proč chodit do obchodu pro zastaralé CD, když z internetu můžu mít celé album doma během několika minut a nemusím vytáhnout paty z domu.

Vypusťte jej zároveň po celém světě

Zde také neni moc co dodat. Nediskriminujte uživatele některých zemí tím, že si na Váš produkt budou muset počkat delé než ostatní. Oni si to dřívě stáhnou z torrentů nebo jinou cestou. Pokud uvedení Vašeho produktu brzdí třeba chybějící lokalizace, pozdržte raději vydání produktu celosvětově. A nebo jej naopak celosvětově uvolněte alespoň v základní jazykové mutaci a překlad dodejte co nejdříve. Spousta uživatelů nebude čekat až bude Váš produkt přeložen do češtiny, když ho nakonec stejně budou použivat v angličtině.

Férové ceny

Jistě, čím nižší cena, tím větší prodeje (ale také menší zisky). Takže dobře volte, ať jsou ceny férové pro obě strany. Samozřejmě že nesmíte cenu nasadit příliš vysoko. Ale stejně tak ji nenasazujte příliš nízko. Nebudete přece svou práci ještě dotovat.

Funguje na všech zařízeních

Zde zaleží na typu produktu, který nabízíte. U filmů či hudby je to jasné. Nabídněte jej co největšímu množství potencionálních zákazníků. Pokud se budou Vaše nahrávky dát zakoupit například jen v obchodě Google Play, uživatelům iPhonů nezbyde nic jiného než si je pořídit jinak. Nelegálně. A pro Vás nevýnosně. Pokud se ale chystáte prodávat software, je situace poněkud odlišná. Je sice pravda že čím více zařízení budete podporovat, tím více máte i potencionálních platících zákazníků. Když se ale rozhodnote některý druh zařízení ignorovat, jeho uživatelé budou mít prostě smůlu. Váš produkt si nekoupí ani legálně ani si ho nepořídí nezákonnou cestou. (Když nebudu uvažovat uživatele různých emulátorů, tam je sitauce složitější).

Co na závěr?

Dokud bude existovat počítačové pirátství, bude se krást i Váš produkt (pokud za něco stojí). Vám tak nezbyde než (i za pomoci i těchto rad) nastavit přiměřenou cenu, zvolit ideální distribuční kanál a udělat správnou propagaci, aby si právě ten Váš produkt uživatelé více kupovali než nelegálně stahovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *